Juhe, Glavna jela

Grah varivo (vegansko, bez glutena)

Vegansko grah varivo bez glutena

Grah varivo (ili maneštra od fažola, kako se to u mojoj obitelji kaže), oduvijek je bilo jedno od meni najdražih jela. U suštini to je vegansko jelo, tako da ga nisam trebala posebno modificirati. To je savršeno jelo za ove sive i hladne jesenske dane. Toplo je, kremasto, gusto, začinjeno. Ma, savršeno!

Kako napraviti varivo od graha

Recept je jednostavan i ako koristite grah iz konzerve, neće vam trebati više od dvadesetak minuta da jelo bude spremno za posluživanje. Ako radije volite sami kuhati grah, onda se morate sjetiti večer prije staviti ga u vodu da se namoči, te morate sljedeći dan odvojiti dodatnih sat-dva da bi se grah skuhao. Iako znam da je jeftinije i vjerojatno zdravije kuhati grah samostalno, iz praktičnih razloga češće koristim konzervirani ili smrznuti.

Kada je grah spreman, sljedeći korak je nasjeckati sve povrće koje ćete koristiti. Ja obično nasjeckam luk, češnjak, papriku i mrkvu. Zatim povrće stavite u lonac i kratko pirjajte na malo maslinovog ulja. Češnjak nasjeckajte na malo veće komadiće ili ga dodajte kasnije jer će u protivnom vrlo lako zagorjeti. Kada luk postane zlatno-žute boje, vrijeme je za pasiranu rajčicu, žličicu ajvara ako ga imate i sve začine koje želite staviti.

Nakon toga dodajte vodu i kuhani grah. Ostavite varivo da se krčka na laganoj vatri nekoliko minuta, a za to vrijeme skuhajte paštu. Ako želite napraviti grah varivo s heljdom, ne morate ju kuhati posebno već ju samo dodajte u varivo i kuhajte oko 15 minuta.

Kako biste postigli određenu gustoću, u tradicionalnim receptima za grah varivo neizbježna je tzv. zaprška od brašna, no ja to nikada nisam koristila prilikom kuhanja i mislim da je nepotrebno. Ne smeta ako je juha malo rjeđa, pa ju uglavnom niti ne pokušavam zgusnuti. Ali imam rješenje i za one koji vole da je gusta i kremasta (i ja volim, ali najčešće radim najjednostavniju verziju). Sve što morate napraviti je odvojiti malo juhe s kuhanim grahom i blendati ga ili štapnim mikserom pretvoriti u kašu, koju potom ubacite u ostatak variva i još kratko prokuhate.

Variva su jako praktična, brzo se naprave i mogu se odmah poslužiti, ali ako vam malo ostane pa jelo poslužite sljedeći dan, okus će biti još bolji. Zato je to super opcija za one koji ručak kuhaju dan prije, ili pak ako želite skuhati ručak za sljedeća dva-tri dana.

Ovo grah varivo je potpuno vegansko, bez glutena, bez brašna, gusto i kremasto. Mljac!

Ako isprobate ovaj ili neki drugi recept slobodno podijelite dojmove sa mnom na Instagramu @veganskireceptihr. 🙂

Za kraj, imam SUPER VIJEST! Svoje najdraže recepte i praktične savjete spojila sam u DIGITALNU KUHARICU “Vodič kroz biljnu prehranu”. Sve informacije o e-kuharici možeš pronaći ovdje.

RECEPT

Sastojci

  • 1/2 glavice luka, sitno nasjeckanog
  • 2-3 češnja češnjaka, usitnjenog
  • 2 mrkve
  • 1/2 paprike, sitno nasjeckane
  • 1 žl pasirane rajčice
  • 2 konzerve graha
  • 1 čžl ajvara
  • 2 šake tjestenine (odvojeno skuhati)
  • sol, papar
  • mljevena crvena paprika
  • lovorov list
  • voda (barem 3 čaše i još po potrebi)
  • maslinovo ulje

Postupak

  1. Mrkvu i papriku narežite na manje komade, a luk i češnjak sitno nasjeckajte te sve stavite u lonac (osim češnjaka) i pirjajte na malo maslinovog ulja.
  2. Kada je luk poprimio zlatno-žutu boju, možete dodati žlicu pasirane rajčice, ajvar i ostale začine te malo vode. Sada možete ubaciti i češnjak.
  3. Ubacite grah i dodajte vode prema potrebi.
  4. U posebnoj posudi skuhajte tjesteninu.
  5. Opcionalno: odvojite malo graha i juhe iz lonca te ga miksajte štapnim mikserom dok se ne pretvori u kašu. Zatim dobivenu kašu vratite u ostatak variva i promiješajte.
  6. U grah možete ubaciti tofu ili neku vege kobasicu ako želite. Kada je sve zajedno kratko prokuhalo možete ubaciti tjesteninu, sve zajedno promiješati i servirati.

Bilješke

* osim navedenog povrća možete ubaciti i kukuruz koji se super slaže s ostalim okusima ili recimo kiseli kupus (bogat probioticima)
* umjesto tjestenine možete koristiti heljdu
* varivo može stajati nekoliko dana u frižideru, a ako odvojite tjesteninu možete ga i zamrznuti
* tjesteninu kuhajte odvojeno, jer će inače vrlo brzo upiti svu tekućinu iz variva i postati previše mekana (raskuhana)

Vrijeme

Priprema – oko 15 minuta
Kuhanje – oko 15 minuta (bez kuhanja graha)

Share