Veganski quiche s povrćem je neka vrsta slane pite koju je teško ne voljeti. Ja sam ju zavoljela čim sam ju probala. To nije tradicionalno jelo ovog područja niti sam to često jela (zapravo ne sjećam se jesam li ikada prije), ali je vrijedno sačuvati recept i počastiti se s quicheom ponekad, vjerujte mi.
Ako nikada prije niste radili quiche niti išta slično, preporučujem da pročitate cijeli post za neke detalje u postupku.
Budući da sam imala samo dva krumpira htjela sam ih nekako iskoristiti pa sam odlučila napraviti tijesto za ovaj quiche s krumpirom. To je bila jedna od boljih odluka, jer je kora od pite ispala savršena i bila je njen najbolji dio.
Punjenje sam napravila s povrćem koje sam taj dan imala na raspolaganju, a to su bile tikvica, brokula, kapula i crvena paprika. Preljev za punjenje, onaj dio koji povezuje to povrće, napravila sam sa slanutkovim brašnom. To je brašno savršena zamjena za jaja u slanim jelima.
Predlažem da ovaj quiche od povrća jedete dok je topao jer je tako najukusniji. Možete ga i naknadno ugrijati, a može se jesti i hladan (samo što onda kora možda neće biti tako hrskava).
U svakom slučaju, ovo je jelo u kojem će sasvim sigurno svi uživati i isplati se s vremena na vrijeme napraviti tako poseban i ukusan ručak.
Domaća kora s kuhanim krumpirom
Recept za izradu ove kore za pitu je iznenađujuće jednostavan i savršeno je ispao čak i s brašnom bez glutena. Prvo sam skuhala dva krumpira manje veličine. Zatim sam ih zgnječila i malo ohladila. U zgnječene krumpire dodala sam oko jednu čašu punu brašna bez glutena (Mix B, Schaer), jednu čajnu žličicu praška za pecivo, prstohvat soli, 4 žlice ulja (maslinovog i kokosovog, pola-pola), te oko 5 jušnih žlica rižinog mlijeka.
Brašno bez glutena možete zamijeniti i običnim pšeničnim brašnom ako vam gluten ne predstavlja problem.
Sve sam sastojke miješala dok se nisu povezali, pa sam oblikovala kuglu. Stavila sam tijesto u frižider na 15-ak minuta, a za to vrijeme sam napravila punjenje.
Punjenje od povrća i slanutkovog brašna
Za punjenje sam prvo pripremila povrće. Možete koristiti bilo koje povrće koje imate na raspolaganju i koje mislite da bi se dobro uklopilo u ovaj quiche. Ja sam koristila jednu manju brokulu (koju sam narezala na jako male komadiće), jednu glavicu luka, oko pola crvene paprike (možete dodati i više), te jednu manju tikvicu. Povrće sam narezala na manje komadiće i stavila u tavu na malo maslinovog ulja. Dodala sam sol, papar i dimljenu papriku u prahu, pa sam sve pržila nekoliko minuta.
Drugi dio punjenja je preljev od slanutkovog brašna. Za to sam upotrijebila oko 3 pune žlice slanutkovog brašna, jednu žlicu brašna bez glutena (Mix B, Schaer), oko pola čaše rižinog mlijeka, te od začina sol, papar, dimljenu papriku i malo Vegete. Jednu žlicu običnog brašna možete preskočiti, ja ju volim dodati samo zato da malo razblaži slanutkovo brašno. Svakako možete dodati i malo više rižinog mlijeka ako vam je smjesa previše gusta. Trebala bi biti malo gušća od smjese za palačinke, da se može lijepo razlijevati ali da nije previše rijetka.
Veganski quiche s povrćem
Tijesto za koru sam nakon hlađenja prstima utisnula u kalup za pečenje koji sam prethodno nauljila i posipala s malo brašna. Kada stavljate tijesto u kalup pazite na to da ostavite barem nekoliko centimetara podignutih rubova. Kada ulijemo smjesu za punjenje i povrće, ne želimo da se prelijeva preko rubova već da sve stane unutar tih rubova. Ako koristite kalup za pitu (quiche), onda možete ostaviti rubove do visine kalupa.
Tijesto sam stavila peći prvo bez punjenja, na oko 190 °C desetak minuta. Nakon toga izvadila sam kalup iz pećnice i prvo sam ravnomjerno rasporedila povrće po kori. Potom sam prelila pitu sa smjesom od slanutkovog brašna i ponovno vratila u pećnicu. Pekla sam još dvadesetak minuta, dok rubovi kore nisu postali smeđi.
Servirajte ovaj veganski quiche dok je topao za potpuni doživljaj.
Ako isprobate ovaj ili neki drugi recept slobodno podijelite dojmove sa mnom na Instagramu @leaeluna. 🙂
Za kraj, imam SUPER VIJEST! Svoje najdraže recepte i praktične savjete spojila sam u DIGITALNU KUHARICU “Vodič kroz biljnu prehranu”. Sve informacije o e-kuharici možeš pronaći ovdje.
RECEPT
Sastojci
(kalup oko 30×20 cm)
Tijesto
- 2 kuhana krumpira (manje do srednje veličine)
- 1 čaša brašna bez glutena (Mix B, Schaer)
- 1 čžl praška za pecivo
- prstohvat soli
- 4 žl maslinovog ulja
- 5 žl rižinog mlijeka
Punjenje
Povrće
- 1 manji luk
- 1 tikvica
- 1 crvena paprika
- 1 manja brokula
- drugo povrće po želji (npr. gljive, špinat…)
- sol, papar
- maslinovo ulje
Preljev
- 3 pune žl brašna od slanutka
- 1 žl brašna bez glutena (Mix B, Schaer) po želji
- 1/2 čaše mlijeka od riže
- sol, papar, vegeta, dimljena paprika
- 1 čžl prehrambenog kvasca po želji
- veganski sir po želji
Postupak
Tijesto
- Krumpire skuhajte i ohladite pod mlazom hladne vode.
- Zgnječite krumpire vilicom, pa im dodajte ostale sastojke. Mlijeko od riže dodajte postupno.
- Oblikujte glatku kuglu i stavite ju u frižider na hlađenje. Dok se hladi, pripremite punjenje.
Punjenje
Povrće
- Luk, papriku, tikvicu i brokulu sitno narežite i kratko pirjajte na malo ulja.
- Dodajte sve začine i još kratko pirjajte.
Preljev
- Sve sastojke pomiješajte.
- Rižino mlijeko dodajte postupno dok ne dobijete tekuću, ali gustu smjesu.
Veganski quiche
- Tijesto razvaljajte na debljinu od oko 1-2 cm. Stavite ga u kalup za pečenje pazeći da rubovi budu uzdignuti barem 2-3 cm.
- Stavite tijesto peći bez punjenja 10-ak minuta na oko 190 °C.
- Nakon 10 minuta, izvadite polupečenu koru, pa pirjano povrće ravnomjerno rasporedite.
- Zatim sve prelijte preljevom. Možete dodati i neki veganski sir na vrh ako želite.
- Stavite peći na 190 °C još 15-20 minuta. Povremeno provjeravajte. Kada rubovi quichea posmeđe, znači da je gotov.