Nemojte napraviti istu pogrešku kao ja i misliti da ukusna veganska pinca bez glutena ne postoji i da ju je nemoguće napraviti. Moguće je, i zapravo nije uopće teško. Sve što trebate znati kako biste napravili najfiniju pincu piše u nastavku.
O pinci i tradiciji
Ne zamaram se previše tradicijom i mislim da Uskrs nije uništen ako nema mladog luka niti da Božić nije Božić bez kolača. Ipak, htjela ja to ili ne, neke tradicionalne vrijednosti su mi usađene, posebice kada je u pitanju hrana. Do sada nije prošao niti jedan Uskrs bez mamine pince, mladog luka i svega ostalog što ide uz to. Već nekoliko godina ne jedem šunku, sir i jaja, no već i sami okus pince s mladim lukom dovoljan je da me podsjeti na uskršnji doručak. Kada tijekom godine jedem slatku pogaču s lukom i francuskom salatom? Nikada, to je jednostavno rezervirano za Uskrs.
Ovo je prva godina da ne provodim Uskrs doma sa svojima, pa sam morala zasukati rukave i sama se pobrinuti da imam ukusan doručak (i večeru, i onda opet doručak, kako to već ide). I tako sam odlučila zamijesiti vegansku pincu bez glutena. Pincu nikada nisam radila, niti s glutenom niti bez njega, pa sam umjesto potpunog improviziranja ipak proučila nekoliko recepata koje sam uspjela pronaći. Na kraju sam naravno improvizirala (što nije baš preporučljivo u 9 navečer, večer prije Uskrsa), ali imala sam sreće i pinca je ispala bolje nego što sam očekivala.
Uspjela sam postići gustu strukturu, blago žutu boju, finu slatkoću i blagu aromu naranče. Zbilja sam zadovoljna rezultatom, pa ću podijeliti recept s vama (malo kasno doduše). Ako ništa, možete raditi neke slatke kiflice na isti način ili sačuvati recept za sljedeći Uskrs. 🙂
Htjela bih napomenuti da su mjere u receptu približne, jer ja sastojke gotovo nikada ne važem (niti ne posjedujem kuhinjsku vagu). Znam, u kuhanju to još može proći, u pečenju kolača – teško. Ali mislim da u ovom slučaju ipak može. Ako slijedite postupak i dodajete brašno i mlijeko prema osjećaju, vjerujem da nećete pogriješiti. Zato dobro proučite recept, stavite pregaču i zabavite se!
Veganska pinca bez glutena – postupak i recept
Pripremite dvije posude – jednu za suhe i jednu za mokre sastojke. U posudu za suhe sastojke stavite brašno, suhi kvasac, malo soli, šećer, rum šećer i vanilin šećer (ili tekuću aromu ruma i vanilije dodajte u mokre sastojke), te malo kurkume koja će pinci dati lijepu žutu boju (okus se neće osjetiti). Koristila sam brašno bez glutena Mix B (Schaer) i pokazalo se odlično. Ako koristite drugu bezglutensku mješavinu brašna moguće je da rezultat bude nešto drugačiji.
U posudu za mokre sastojke dodajte toplo mlijeko (nikako ne vruće ili hladno), kokos maslac (koji možete rastopiti u mlijeku ili zasebno) i arome (ako ih već niste dodali u suhe sastojke). Ako dodajete tekuće arome onda povećajte količinu šećera.
Zatim mokre sastojke umiješajte u suhe. Ja sam koristila blender, no možete i ručno umijesiti. Na kraju dodajte malo soka naranče te ribanu koricu naranče i limuna pa umijesite da se pravilno rasporedi. Pazite da sok naranče ne bude previše hladan.
Po želji možete umijesiti i grožđice. Ja sam ih ovaj put izostavila jer ih neki ne vole (vjerojatno svaka obitelj ima barem jednog člana koji ih ne voli).
Kada ste umijesili glatko tijesto (koje ne bi trebalo biti tvrdo već elastično i mekano), ostavite ga na toplom mjestu, prekriveno krpom, barem sat i pol.
Sljedeći korak jest oblikovanje pince. Ja sam napravila 4 manje pince, a vi možete i jednu veliku ili 2 srednje, kako god hoćete. Moguće je da tijesto nakon stajanja bude dosta mokro i ljepljivo, pa mu dodajte još brašna i lagano ga još kratko mijesite kako biste oblikovali pince. Kada su pince oblikovane stavite ih na papir za pečenje i ostavite još dvadesetak minuta da stoje. Zatim ih nožem zarežite po sredini (2 crte koje se sijeku – kao križić) i stavite peći na oko 180 °C.
Ovisno o veličini pince, vrijeme pečenja će varirati. Ja sam 4 manje pince pekla oko 40 minuta. Ako je pinca veća vjerojatno će joj trebati dulje. Nakon pola sata pečenja povremeno provjeravajte pincu kako ne bi zagorjela.
Kada je pečena, ostavite ju da se ohladi na toplom mjestu, prekrivenu krpom. Toplu pincu možete premazati s malo kokosovog ulja i/ili posipati sa šećerom u prahu.
Dobar tek! 🙂
Ako isprobate ovu vegansku pincu bez glutena ili neki drugi recept podijelite dojmove sa mnom na Instagramu @veganskireceptihr. Javite mi se i ako imate bilo kakvo pitanje! 🙂
Za kraj, imam SUPER VIJEST! Svoje najdraže recepte i praktične savjete spojila sam u DIGITALNU KUHARICU “Vodič kroz biljnu prehranu”. Sve informacije o e-kuharici možeš pronaći ovdje.
RECEPT
Sastojci
Suhi
- 1/2 kg brašna (Mix B Schaer – bezglutenska mješavina)
- 1 pak suhog kvasca
- prstohvat soli
- 2 žl kokosovog šećera
- 1 pak vanilin šećera
- 1 pak rum šećera
- 1/4 čžl kurkume u prahu
Mokri
- 1/4 l biljnog mlijeka (ja sam koristila rižino)
- 2 žl kokosovog maslaca u krutom stanju (otopiti)
- 1/3 čaše cijeđenog soka naranče
Ostali
- ribana korica naranče
- ribana korica limuna
- aroma ruma i vanilije (ako niste dodali u suhe sastojke)
- grožđice – po želji
Postupak
- Pripremite 2 posude. U jednu pomiješajte sve suhe sastojke, a u drugu sve mokre.
- Mokre sastojke nježno umiješajte u suhe.
- Zatim dodajte sve ostale sastojke i umiješajte u tijesto da se ravnomjerno rasporede.
- Prekrijte posudu s tijestom sa suhom krpom i ostavite najmanje sat i pol na toplom mjestu.
- Oblikujte pincu i dodajte brašno ako je tijesto ljepljivo.
- Pleh za pečenje obložite papirom za pečenje, te pincu ostavite još dvadesetak minuta na plehu.
- Nožem zarežite po sredini pince (2 crte u obliku slova X).
- Pecite na 180 °C oko 40 minuta.
- Pečenu pincu možete po želji premazati s malo kokosovog ulja i posipati sa šećerom u prahu.
Vrijeme
Priprema – oko 25 minuta
Dizanje tijesta – oko 2 sata
Pečenje – oko 40 minuta