Recepti, Glavna jela

Veganska musaka (bez soje, bez glutena)

Veganska musaka bez soje i bez glutena

Ova veganska musaka je najjednostavnije rješenje za sve one trenutke kada želite bilo koga (uključujući i sebe) zadiviti ukusnim i zasitnim jelom koje će možda nekome čak i promijeniti mišljenje o veganskoj prehrani. Ni po čemu ovo jelo nije manje ukusno ili lošije od musake s mesom. Budući da je soja u raznim oblicima najčešća zamjena za meso, ova musaka je super i za one koji ju izbjegavaju, jer je u potpunosti bez soje, kao i bez glutena.

Veganska musaka u 4 koraka

Ova se veganska musaka sastoji od četiri dijela ili koraka. Prvi dio je temelj, krumpir. Zatim slijedi punjenje, pa preljev i na kraju pečenje. Recept je vrlo jednostavan. U nastavku pročitajte detalje.

Krumpir

Količinu svih sastojaka, pa tako i krumpira, prilagodite svojim potrebama. Krumpir ogulite i narežite na vrlo tanke ploške (oko 0,5 cm). Što su ploške tanje, krumpir će se brže ispeći. Prvi sloj krumpira već možete naslagati u tepsiju koju ste premazali s malo ulja. Zatim krumpir malo posolite. Možete napraviti 2 ili 3 sloja krumpira između kojih je punjenje. Ja sam napravila samo donji sloj, zatim punjenje i gornji sloj.

Punjenje

Luk, češnjak, papriku, mrkvu, šampinjone i tikvicu narežite na manje komade, pa kratko pirjajte na malo maslinovog ulja. Dodajte pasiranu rajčicu, začine, te vodu ili temeljac. Crvenu leću isperite u vodi, pa ju ubacite da se kuha zajedno s povrćem.

Vodu dodajte postupno dok se leća kuha, jer na kraju želimo dobiti gusto punjenje. Ako dodate previše vode punjenje će biti previše rijetko. Najbolje je u početku dodati tek toliko vode da se leća može kuhati, pa ako primijetite da leća još nije kuhana, a upila je svu vodu, lako dodate još malo.

Ja sam koristila crvenu leću jer se najbrže skuha, no možete koristiti i bilo koju drugu vrstu leće.

Kada je leća kuhana, punjenje je gotovo. Probajte je li dovoljno začinjeno, pa dodajte još začina ako je potrebno.

Punjenje žlicom ravnomjerno rasporedite po ploškama krumpira koje ste poslagali u tepsiju, pa zatim opet naslažite krumpire na punjenje.

Ako imate neki veganski sir u frižideru možete ga staviti na punjenje prije no što ga prekrijete krumpirima. Kada se rastopi, sir će dodati super okus i teksturu musaki.

Savjet: Ako ste napravili previše punjenja, bez brige. Spremite ga u posudu s poklopcem i stavite u frižider. Možete ga iskoristiti kao bolonjez i jesti s paštom, palentom, rižom ili bilo kojom drugom žitaricom. Ako ga malo razrijedite s vodom, imate ukusno varivo od leće. Zapravo možda nije loša ideja namjerno napraviti veću količinu punjenja. 🙂

Preljev

Rižino mlijeko, veganski sir i veganski maslac zagrijavajte na laganoj vatri. Možete koristiti i neko drugo biljno mlijeko. Također, umjesto veganskog maslaca možete dodati maslinovo ili drugo ulje,a možete ulje i izostaviti ako koristite sir na bazi ulja. Tapioka škrob razmutite u malo vode, pa izlijte u mlijeko. Jako je važno da škrob prethodno razmutite u vodi jer ćete tako izbjeći stvaranje grudica. Kuhajte kratko na umjerenoj vatri neprekidno miješajući. Dodajte sve začine te kuhajte miješajući dok ne dobijete gusti preljev.

Meni se za umake od sira i pizzu najboljim pokazao sir Green Vie parmezan, koji možete pronaći kod nas u dućanima. Nisam isprobala baš puno sireva, ali za sada mi se čini da ovaj ima dobar omjer cijene i kvalitete pa niti ne tražim drugi. Možete koristiti bilo koji sir, samo bi bilo dobro da provjerite kako podnosi visoke temperature. Ovaj koji sam spomenula lijepo se otopi u toplom mlijeku i ne stvara nikakve grudice.

Preljev možete staviti na zadnji sloj krumpira, a možete ga malo staviti i na punjenje prije no što poslažete krumpire.

Na kraju možete musaku ukrasiti rajčicama po želji.

Pečenje

Pecite na oko 190 °C, dok krumpir nije u potpunosti pečen. Duljina pečenja ovisi o debljini ploška krumpira, a obično traje od 35 do 45 minuta. Probodite krumpir povremeno kako biste provjerili je li pečen. Kada je mekan i lako ga možete probosti vilicom, znat ćete da je pečen.

Musaku je najbolje ostaviti da se malo ohladi nakon pečenja, pa poslužiti.

I to je to! Uživajte u najboljem ručku! 🙂

Ako vam treba još ideja za jednostavne i fine veganske ručkove bez soje i bez glutena, možda vam se svidi moja verzija grah variva ili ovi super popečci.

Javite mi se za bilo kakva pitanja ili komentare na Instagram @veganskireceptihr. Bilo bi mi jako drago da podijelite sa mnom svoje dojmove ako isprobate neki od recepata. 🙂

Za kraj, imam SUPER VIJEST! Svoje najdraže recepte i praktične savjete spojila sam u DIGITALNU KUHARICU “Vodič kroz biljnu prehranu”. Sve informacije o e-kuharici možeš pronaći ovdje.

RECEPT

Sastojci
(za 2 porcije)

Punjenje

  • 1 glavica luka
  • 2-3 režnja češnjaka
  • 1/2 crvene paprike
  • 1 manja mrkva
  • 5-6 šampinjona
  • 1/2 tikvice
  • 1/2 čaše crvene leće
  • 2-3 čaše vode ili temeljca
  • 1 žl pasirane rajčice
  • 1 žl maslinovog ulja
  • sol, papar
  • lovorov list
  • origano
  • 1-2 čžl dimljene paprike u prahu

Bijeli preljev 

  • 1/2 čaše rižinog mlijeka
  • 1 čžl tapioka škroba (ili drugog zgušnjivača) pomiješanog s malo vode
  • margarin ili kokosov maslac
  • ribani veganski sir po želji
  • sol, Vegeta (ili drugi začin po želji)
  • origano

Ostalo

  • 3-4 srednja krumpira (narezana na tanke ploške)

Postupak

  1. Luk, papriku, gljive, tikvicu, mrkvu i češnjak sitno narežite i kratko pirjajte na malo ulja.
  2. Dodajte sve začine i još kratko pirjajte.
  3. Crvenu leću operite, pa ubacite u posudu s povrćem.
  4. Prelijte povrtnim temeljcem ili vodom, pa kuhajte na laganoj vatri dok se leća ne skuha (15-20 min).
  5. Vodu dodajte postupno. Pazite da leća ne zagori, ali i da se ne kuha u previše vode, jer punjenje bi trebalo biti gusto.
  6. Krumpire ogulite, operite i narežite na tanke ploške (oko 0,5 cm). Što su ploške tanje, trebat će im manje vremena da se ispeku.
  7. Dno posude za pečenje premažite s malo ulja, pa obložite s ploškama krumpira. Krumpir možete malo posoliti.
  8. Punjenje ravnomjerno rasporedite po krumpiru, pa prelijte bijelim preljevom (recept ispod).
  9. Zatim punjenje obložite slojem ploški krumpira. Po želji možete napraviti jedan ili dva sloja punjenja.
  10. Završni sloj s ploškama krumpira prelijte bijelim preljevom. Dodatno možete posipati s malo veganskog sira i ukrasiti s nekoliko ploški rajčice. Posipajte s malo origana.
  11. Stavite peći na oko 190 °C. Pecite dok se krumpir ne ispeče (oko 30-45 minuta). Povremeno probodite krumpir vilicom kako biste provjerili je li omekšao.
  12. Prije serviranja ostavite da se kratko ohladi.

Bijeli preljev

  1. Mlijeko, sir i maslac zagrijavajte na laganoj vatri.
  2. Tapioka škrob razmutite u malo vode, pa izlijte u mlijeko.
  3. Kuhajte kratko na umjerenoj vatri neprekidno miješajući.
  4. Dodajte sve začine te kuhajte miješajući dok ne dobijete gusti preljev.

Vrijeme

Priprema – oko 20 minuta
Kuhanje – oko 20 minuta
Pečenje –  oko 40 minuta

Share