Recepti, Deserti

Jaffa kolač (veganski i bez glutena)

Veganski jaffa kolač bez glutena

Ovaj jaffa kolač bez glutena (i naravno veganski) je savršeni spoj čokolade i voća. Jako je lagan i osvježavajuć. Biskvit je vrlo hranjiv jer je napravljen od bademovog i zobenog brašna, ali to nije nešto što ćete osjetiti i što će “pokvariti” cijeli kolač. Dapače, meni je taj biskvit toliko ukusan da bih mogla i razne druge kolače s njim napraviti. Ta kombinacija brašna mi se pokazala najuspješnijom za pečenje kolača bez glutena.

Žele dio kolača mu daje poseban sveukupni dojam, okusom i teksturom, a napravljen je od agar agar praha. To je savršena veganska zamjena za želatinu. Preljev je od čokolade za kuhanje ili bilo koje tamne čokolade.

Iako nisam strastveni ljubitelj kolača svih vrsta, ovaj je bio baš po mom guštu. Sad po ljeti pogotovo dobro pašu takvi lagani i hladni kolači. Dugo sam imala ideju o jaffa kolaču i jako sam sretna što je ispao i bolje nego što sam očekivala.

Ako radite ovaj kolač u sezoni bobičastog voća imam jedan savjet. Ubacite u žele malo crvenog ribizla, borovnica ili jagoda, a možete ubaciti i komadiće nekog drugog voća poput manga ili kivija. To će vaš jaffa kolač odvesti na sasvim drugu razinu.

Recept za veganski jaffa kolač bez glutena

Preporučujem da prvo napravite želirani dio kolača, osim ako nemate dvije posude iste veličine koje ćete koristiti. Naime, taj želirani dio trebao bi biti jednake veličine kao i biskvit, a potrebno je ohladiti ga odvojeno od biskvita. Možete probati preliti žele po biskvitu, no ja sam radila odvojeno biskvit i odvojeno žele, pa ću vam tako i objasniti postupak.

Dakle, počela sam sa želiranim dijelom kolača. Za to je potreban prah agar agar, malo vode i cijeđenog soka naranče, te agavin sirup. U oko pola litre hladne vode stavila sam dvije čajne žličice praha agar agar. Zatim sam dobro promiješala i zagrijavala dok voda nije zakipjela. Jako je važno da voda zakipi te da se sve sitne čestice praha rastope u vodi. Ako primijetite da ima još sitnih bijelih mrvica u vodi kuhajte još malo dok ne nestanu.

Zatim sam dodala agavin sirup i sok naranče (oko 2 dl) te sam još jednom sve promiješala. Tako vruću tekućinu izlila sam u kalup za pečenje koji ću kasnije koristiti za biskvit. Tekućina u kojoj ste rastopili agar agar bit će potpuno rijetka i to je sasvim normalno. Očvrsnut će na sobnoj temperaturi.

Nema potrebe stavljati žele u frižider, samo ga ostavite na sobnoj temperaturi i nakon otprilike pola sata, imat ćete kompaktan želirani dio kolača. Ako želite ubaciti komadiće voća u žele (što svakako preporučujem) napravite to odmah nakon što izlijete tekućinu u posudu jer će se brzo početi želirati i onda to više neće biti moguće.

Kada je žele potpuno čvrst možete ga izvaditi na neki tanjur, tacnu ili papir za pečenje (to sam ja odabrala jer nemam ništa drugo te veličine). Budite oprezni i nježni kako se ne bi raspao.

Sad dolazimo do drugog dijela kolača, a to je biskvit. Radila sam ga klasičnom metodom – prvo suhi, pa mokri sastojci. U jednu posudu pomiješajte sve suhe sastojke, a to su: 2/3 čaše brašna badema (sitno mljeveni bademi), 2/3 čaše zobenog brašna (sitno mljevene zobene pahuljice), 1 žlica kakao praha, 2 žlice šećera po želji, 1 čajna žličica praška za pecivo, 1/2 čajne žličice cimeta i prstohvat soli.

Kada ste sve suhe sastojke dobro pomiješali žlicom možete dodati mokre sastojke: 2 žlice kokosovog ulja (rastopljenog) i oko jedna čaša rižinog (ili drugog) mlijeka. Možete dodati i jednu žlicu sirupa datulja ili agave.

Uvijek savjetujem da biljno mlijeko dodajete postupno kako smjesa ne bi ispala previše rijetka (ako ipak ispadne uvijek možete dodati malo brašna). Smjesa bi trebala biti dovoljno tekuća da ju možete izliti u posudu za pečenje, ali ne previše rijetka. Zapravo možda je i bolje da je malo gušća.

Smjesu za biskvit izlijte u posudu za pečenje i pecite na oko 180 °C, dvadesetak minuta. Povremeno provjerite stanje biskvita kako vam ne bi zagorio.

Količine sastojaka koje sam napisala odgovaraju manjem kalupu za pečenje veličine 23×15 cm. 

Kada je biskvit pečen, možete ga premazati s nekim pekmezom po želji. Odlično se slaže s pekmezom od marelica, a ja sam koristila onaj od šipka. Bilo koji će biti dobar.

Zatim na biskvit stavite žele i na kraju sve prelijte s rastopljenom čokoladom. Tamnu čokoladu ili čokoladu za kuhanje možete rastopiti u mikrovalnoj pećnici ili u posudi iznad vruće pare. Koliko čokoladnog preljeva želite, toliko čokolade koristite.

Stavite kolač na hlađenje preko noći, najbolji je sljedeći dan kada se svi dijelovi kolača dobro ohlade, stisnu i povežu.

Ako isprobate ovaj ili neki drugi recept slobodno podijelite dojmove sa mnom na Instagramu @veganskireceptihr. 🙂

Za kraj, imam SUPER VIJEST! Svoje najdraže recepte i praktične savjete spojila sam u DIGITALNU KUHARICU “Vodič kroz biljnu prehranu”. Sve informacije o e-kuharici možeš pronaći ovdje.

RECEPT

Sastojci

  • 2/3 čaše zobenog brašna
  • 2/3 čaše bademovog brašna
  • 1 žl kakao praha
  • 2 žl šećera kokosovog cvijeta
  • 1 žl sirupa datulja
  • 1 čžl praška za pecivo
  • 1 čaša biljnog mlijeka (dodati po potrebi)
  • 2 žl kokosovog ulja (rastopljenog)
  • ribana korica limuna i/ili naranče
  • prstohvat soli
  • 1/2 čžl cimeta

Postupak

Biskvit

  1. U zdjelu pomiješajte sve suhe sastojke. Zatim dodajte mokre sastojke i miješajte dok ne dobijete glatku, homogenu, gustu smjesu.
  2. Kalup za pečenje namastite i posipajte s malo brašna, pa ulijte smjesu za kolač u kalup i ravnomjerno ju rasporedite.
  3. Pecite na 180 °C oko 20 minuta.
  4. Pečeni kolač premažite s pekmezom po želji.

Žele

  1. Stavite 1/2 litre hladne vode u posudu za kuhanje.
  2. 2 čajne žličice praha agar agar ubacite u vodu i dobro promiješajte.
  3. Nastavite povremeno miješati te zagrijavajte vodu dok ne zakipi.
  4. Kad voda zakipi provjerite jesu li se sve čestice praha otopile u vodi. Ako nisu, kuhajte još kratko.
  5. Zatim dodajte 2 dl cijeđenog soka naranče i 1 žlicu sirupa agave.
  6. Dobivenu tekućinu izlijte u posudu za pečenje (ili drugu posudu iste veličine kao što je posuda u kojoj ćete peći biskvit).
  7. Ostavite pola sata (ili malo više) na sobnoj temperaturi.
  8. Ako želite, ubacite komadiće voća u tekućinu odmah nakon što ju izlijete u posudu.

Rastopite čokoladu za kuhanje. Želirani dio kolača stavite na biskvit, pa prelijte rastopljenom čokoladom. Stavite u frižider na hlađenje, najbolje tijekom noći.

Vrijeme

Priprema – oko 15 minuta
Pečenje i kuhanje –  oko 30 minuta

Share